X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

آبستن تاریخیم،آبستن حوادثیم،ما همه آبستنیم

آبستن


آبستن


: ثبت بیستون در فهرست آثار جهانی

ثبت بیستون در فهرست آثار جهانی

طه هاشمی ثبت جهانی بیستون در اجلاس کمیته میراث جهانی را موفقیتی بزرگ برای ایران بر شمرد و پیشنهاد بر پایی جشن ملی بیستون را در داخل کشور داد.

بیستون وقتی ثبت شدکمیته میراث جهانی در جریان سی‌امین اجلاس خود در کشور لیتوانی، با ثبت اثر باستانی «بیستون» به عنوان «هشتمین اثر تاریخی ایران» در فهرست آثار جهانی موافقت کرد.

به گزارش ایرنا، سی‌امین اجلاس کمیته میراث جهانی که از هشتم جولای (‪ ۱۷‬تیرماه ‌امسال) در شهر «ویلنیوس» لیتوانی آغاز شده تا ‪ ۱۶‬جولای (‪ ۲۵‬تیرماه) ادامه دارد.

به گزارش روز پنجشنبه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری دراین خصوص گفت: کمیته میراث جهانی،در جریان نشست امروز خود، بیستون را به عنوان یک اثر تاریخی دارای ارزش‌های منحصر بفرد جهانی، جز فهرست آثار جهانی قرار داد.

طه‌ها‌شمی تصریح کرد: ثبت بیستون در فهرست جهانی بدون بحث و با اتفاق آرای اعضای کمیته میراث جهانی به تصویب رسید.
وی اظهار داشت: بیستون به عنوان یک اثر تاریخی، دارای ارزش‌های میراث معنوی و ملموس پذیرفته شده برای جهانیان است.

به گزارش ایرنا، تاکنون آثاری چون تخت جمشید، پاسارگاد، تخت سلیمان، میدان نقش‌جهان، گنبد چغازنبیل، سلطانیه و ارگ بم در فهرست آثار جهانی به ثبت رسیده‌ است.

کتیبه بیستون در سال ‪ ۵۲۰‬قبل از میلاد به دستور داریوش اول در کوه بیستون در ‪ ۳۰‬کیلومتری شهر فعلی کرمانشاه ایجاد شده که پیروزی داریوش اول، پادشاه هخامنشی را به تصویر می‌کشد.
در این نقش برجسته شرح ماجرای پیروزی داریوش به سه خط عیلامی، بابلی و فارسی باستان بیان شده است.

کنوانسیون ‪ ۱۹۷۳‬یونسکو که ‪ ۱۷۸‬کشور جهان عضو آن هستند، از گسترده‌ترین قراردادهای بین‌المللی است که به منظور حفاظت از میراث طبیعی و فرهنگی جهان ایجاد شده‌است.
مسئولیت اجرای این کنوانسیون با کمیته میراث جهانی است که نمایندگان ‪ ۲۱‬کشور جهان برای مدت شش سال سال عضو آن هستند.

فقط خدا کنه این حرکت امیدی باشه برای جاودانگی باقی آثار مثل پاسارگاد که در خطر تخریب است اگه این آثار و این تاریخ از بین بره دیگه هیچ چیزی نداریم که بشه بهشون افتخار کنیم . 

مجسمه هرکول یکی از آثار بیستون


آبستن : سینا و پوریا